Loading...
Board of Directors 2018-12-04T08:32:58+00:00

APOA 2018 – 2019 BOARD OF DIRECTORS

Tommie Reese
Tommie ReesePresident
Justin Lovvorn
Justin Lovvorn1st Vice President
Ann Cargo
Ann Cargo2nd Vice President
Stanley McNatt
Stanley McNatt3rd Vice President
Dennis Hill
Dennis HillSecretary/ Treasurer
Roger Humber
Roger HumberChaplain
Wallace Hill
Wallace HillExecutive Director

PRESIDENT
Chief Tommie J. Reese
Demopolis Police Department
(334)289-3073

1st VICE PRESIDENT
Chief Justin Lovvorn
Greenville Police Department
(334) 382-7461

2nd VICE PRESIDENT
Ann Cargo
Pardons & Parole Board, Ret’d
(334) 569-1056

3rd VICE PRESIDENT
Capt. Stanley McNatt
Limestone County Sheriff’s Office, Ret’d
(256) 216-5003

SECRETARY/TREASURER
Deputy Dennis Hill
Elmore County Sheriff’s Office
(334)567-2858

CHAPLAIN
Roger Humber, Program Dir.,
Criminal Justice, South Univ.
(334) 395-8825

1ST DISTRICT
Chief Clif Roberts
Elberta Police Department
(251)978-5493

2ND DISTRICT
Chief Tom Boatwright
AL Southern Community College
(251)454-1241

3RD DISTRICT
Lt. Joe Disney
Greenville Police Department
(334)382-7461 (334)437-1967

4TH DISTRICT
Chief Tony Clemmons
Geneva Police Department
(334) 684-2777

5TH DISTRICT
Sheriff Wally Olson
Dale County Sheriff’s Office
(334)774-2335

6TH DISTRICT
Chief Deputy Loren “Buck” Williams
Pike County Sheriff’s Office
(334) 566-4347

7TH DISTRICT
Major Jay King
Montgomery Police Department
(334) 318-9373

8TH DISTRICT
Capt. Mike Granthum
Dallas County Sheriff’s Office
(334) 874-2530

9TH DISTRICT
Captain Rex Flowers
Demopolis Police Department
(334)289-3073

10TH DISTRICT
Cpl. Jimmie Benison
Hale County Sheriff’s Office
(334) 624-3081

11TH DISTRICT
Sgt. John G. Kemp
Prattville Police Department
(334)595-0222

12TH DISTRICT
Chief Deputy Richard Carter
Chambers County Sheriff’s Office
(334) 864-4333

13TH DISTRICT
Chief Deputy Billy Lane
Randolph County Sheriff’s Office
(256) 357-4126; (334) 646-2322

14TH DISTRICT
Lt. Mike Reese
Ret’d ABC Enforcement
(256) 310-5741

15TH DISTRICT
Sheriff John Samaniego
Shelby County Sheriff’s Office
(205) 669-4181

16TH DISTRICT
Trooper Clarence Terry
Ret’d, Dept. of Public Safety
(205) 553-0729

17TH DISTRICT
Chief Danny Jenkins
Fayette Police Department
(205)932-5312

18TH DISTRICT
Capt. Scott Holderfield
Rainbow City Police Department
(256) 438-4018

19TH DISTRICT
Sheriff Scott Walls
Marshall County Sheriff’s Office
(256) 582-2034

20TH DISTRICT
Chief Deputy Fred Sloss
Limestone County Sheriff’s Office
(256)232-0111

21ST DISTRICT
Chief Deputy James A. Heffernan
Colbert County Sheriff’s Office
(256)383-0741

REP. APO ANNUITY
& BENEFIT FUND
Chief Deputy Waynne Ward
Ret’d, Montgomery Co SO
(334) 613-0916

REP. APOST COMMISSION
Chief John W. Anderson
(334) 683-6329

REP. POLICE/FIREFIGHTERS’
SURVIVORS TUITION ELIGIBILITY
Agent Lynn Shobe
Criminal Justice Information Center
(205) 631-5156; (205) 243-1223

APOA PAST PRESIDENTS

*Indicates deceased

2017 – 2018 Bill Hamner, Dallas County S.O.
2016 – 2017 Ed Odom, Department of Public Safety, retired Captain
2015 – 2016 Kirk Jones, Sheffield P.D., retired
2014 – 2015 John Sherrer, U.S. Customs & Border Protection, Agent
2013 – 2014 Russell Thomas, Pike County S.O., Sheriff
2012 – 2013 J. D. Davis, ABC Board, retired
2011 – 2012 Adolph South, Tuscaloosa P.D., retired
2010 – 2011 Rodney Thomas, U.S. Treasury Dept., retired
2009 – 2010 Wallace Hill, Pardons & Parole, retired
2008 – 2009 Johnny Isaac, Green Co. S.O., retired
2007 – 2008 Rick Hill, Rainbow City P.D., retired Chief
2006 – 2007 James McIntyre, Railroad Police, retired
2005 – 2006 Sid Lockhart, Chambers Co. S.O., Sheriff
2004 – 2005 Cecil Humphrey, State Capitol Police, retired Chief
2003 – 2004 James Glass, Selma P.D., retired
2002 – 2003 Lynn Shobe, ACJIS, special agent
2000 – 2001 R. C. “Pete” Taylor, Department of Public Safety, retired Major*
1999 – 2000 Lonzo Ingram, Greenville P.D., retired Chief
1998 – 1999 Charles L. Jones*
1997 – 1998 Dan Jones, Montgomery Co. S.O., retired Sheriff
1995 – 1997 John W. Anderson, AACOP, retired Chief
1994 – 1995 R. Garry Clem, FBI, retired
1993 – 1994 Bryant Mixon, Dale Co. S.O., retired Sheriff
1992 – 1993 Jack L. Walton*
1991 – 1992 Richard B. Thompson
1990 – 1991 Timothy B. LaGrone, FBI, retired*
1989 – 1990 Roger Mullins*
1988 – 1989 Larry Wright, ACJIC, retired Director
1987 – 1988 Kater Williams, Dothan P. D., retired Chief*
1986 – 1987 Glen B. Kibler, ATF, retired
1985 – 1986 James C. Morgan, Chambers County S.O., retired Sheriff*
1985 Dempsey Marcum*
1984 – 1985 Michael Sullivan, Department of Public Safety, retired Colonel*
1983 – 1984 Barney Harding, Auburn PD, retired Chief
1982 – 1983 Joel R. Hitt*
1981 – 1982 Thomas J. Purvis, Mobile County S.O., retired Sheriff
1980 – 1981 Durwood Thompson, Department of Public Safety, retired
1979 – 1980 R. Alan Benefield,  Alabama Peace Officers Standards & Training, Chief
1978 – 1979 Joseph W. Stone, ATF, retired
1977 – 1978 Robert L. Turner, Autauga County S. O., retired Sheriff
1976 – 1977 W. O. Nichols*
1975 – 1976 Winifred Patterson*
1974 – 1975 Julian K. Davis*
1973 – 1974 William H. Smith*
1972 – 1973 John W. Cloud*
1971 – 1972 Tom Goff, Ozark PD, retired Chief
1970 – 1971 John Corbin*
1969 – 1970 C. P. Walker*
1968 – 1969 W. R. Jones*
1967 – 1968 E. P. Brown*
1966 – 1967 James A. Roby*
1965 – 1966 Dewey F. Colvard*
1964 – 1965 Wilson Baker*
1963 – 1964 L. B. Sullivan*
1962 – 1963 P. C. Jenkins*
1961 – 1962 Floyd Mann*
1960 – 1961 D. D. Darnell*
1959 – 1960 Preston Hornsby*
1958 – 1959 Hugh H. Jacobs*
1957 – 1958 Oscar P. Romine*
1956 – 1957 J. R. Dykes*
1955 – 1956 G. J. Ruppenthal*
1954 – 1955 Mack Garrett*
1953 – 1954 R. H. Jones*
1952 – 1953 Homer Snead*
1951 – 1952 Joseph T. Burton*
1950 – 1951 Laurin Carroll*
1949 – 1950 John H. Suther*
1948 – 1949 Art F. Adams*
1947 – 1948 C. M. Thorsen*
1946 – 1947 C. Fay Bowman*
1944 – 1946 Tom E. Head*
1943 – 1944 R. C. Goad*
1942 – 1943 Walter B. Smith*
1940 – 1942 Harden Billingsley*
1939 – 1940 W. H. Holcomb*
1938 – 1939 N. W. Kimbrough*
1937 – 1938 Haygood Patterson*
1936 – 1937 S. E. Tranum*
1935 – 1936 Luther Hollums*
1934 – 1935 F. H. McDuff*
1933 – 1934 James Hawkins*
1940 Robert F. Perry*

APOA DISTRICTS AND COUNTIES

First District
Baldwin, Mobile, Washington
Second District
Clarke, Monroe, Wilcox
Third District
Butler Conecuh, Escambia
Fourth District
Coffee, Covington, Geneva
Fifth District
Dale, Henry, Houston
Sixth District
Barbour, Bullock, Pike
Seventh District
Crenshaw, Montgomery
Eighth District
Dallas, Lowndes
Ninth District
Choctaw, Marengo, Sumter
Tenth District
Greene, Hale, Perry
Eleventh District
Autauga, Chilton, Coosa, Elmore
Twelfth District
Chambers, Lee, Macon, Russell, Tallapoosa
Thirteenth District
Clay, Cleburne, Randolph
Fourteenth District
Calhoun, St. Clair, Talladega
Fifteenth District
Jefferson, Shelby
Sixteenth District
Bibb, Pickens, Tuscaloosa, Walker
Seventeenth District
Fayette Lamar, Marion, Winston
Eighteenth District
Blount, Cherokee, DeKalb, Etowah
Nineteenth District
Jackson, Madison, Marshall
Twentieth District
Cullman Limestone, Morgan
Twenty First District
Colbert, Franklin, Lauderdale, Lawrence
JOIN OUR ORGANIZATION